LTS LTD8304D-ET Platinum 4 Channel DVR 1080p H.265 Security Recorder
Brand : LTS
- SKU:
- LTD8304D-ET
- UPC:
- 3653154192427
- Condition:
- New
- Availability:
- In Stock
Overview
The LTD8304D-ET Platinum 4-Channel DVR is a reliable surveillance recorder designed for small to medium security systems. It supports 1080p high-definition video recording, delivering clear and detailed footage for effective monitoring. Equipped with H.265 video compression technology, it helps reduce storage usage while maintaining excellent video quality. The DVR features MD2.0 motion detection, which improves detection accuracy and reduces false alerts by identifying human movement more effectively. With Direct Search functionality, users can quickly locate specific events or recordings without scanning through hours of footage. The LTD8304D-ET provides stable performance, easy operation, and efficient video management, making it a practical solution for homes, offices, and small businesses.
Features
- Deep learning-based motion detection 2.0 for all analog channels
- Deep learning-based perimeter protection
- H.265 Pro+/H.265 Pro/H.265/H.264+/H.264 video compression
- HDTVI/AHD/CVI/CVBS/IP video inputs
- Audio via coaxial cable
- Up to 6/12-ch IP camera inputs (up to 6 MP)
- Up to 10 TB capacity per HDD
- H.265 Pro+ video compression improves encoding efficiency, and reduces data storage costs
- Full channel recording at up to 1080p resolution
- Smart search for efficient playback
- Deep learning-based motion detection, perimeter protection (line crossing and intrusion detection)
- Support multiple VCA (Video Content Analytics) events for both analog and smart IP cameras
- Compatible with major Wi-Fi dongle products in the market
- LTS-Connect & DDNS (Dynamic Domain Name System) for easy network management
- Output bandwidth limit configurable
Specifications
| Motion Detection 2.0¹ | |
| Human/Vehicle Analysis | Deep learning-based motion detection 2.0 is enabled by default for all analog channels, it can classify human and vehicle, and extremely reduce false alarms caused by objects like leaves and lights; Quick search by object or event type is supported; |
| Perimeter Protection¹ | |
| Human/Vehicle Analysis | Up to 2-ch |
| Facial Detection¹ | |
| Facial detection and capture | 1-ch human face capture (HD analog camera) |
| Recording | |
| Video compression | H.265 Pro+/H.265 Pro/H.265/H.264+/H.264 |
| Encoding resolution | Main stream: When 1080p lite mode not enabled: For 4 MP stream access: 4 MP lite@15 fps; 1080p lite/720p/WD1/4CIF/VGA/CIF@25 fps (P)/30 fps (N) For 3 MP stream access: 3 MP/1080p/720p/VGA/WD1/4CIF/CIF@15 fps For 1080p stream access: 1080p/720p@15 fps; VGA/WD1/4CIF/CIF@25 fps (P)/30 fps (N) For 720p stream access: 720p/VGA/WD1/4CIF/CIF@25 fps (P)/30 fps (N) When 1080p Lite mode enabled: 4 MP lite/3 MP@15 fps; 1080p lite/720p lite/VGA/WD1/4CIF/CIF@25 fps (P)/30 fps (N) Sub-stream: WD1/4CIF@12 fps; CIF@25 fps (P)/30 fps (N) |
| Video bitrate | 32 Kbps to 6 Mbps |
| Dual stream | Support |
| Stream type | Video, Video & Audio |
| Audio compression | G.711u |
| Audio bitrate | 64 Kbps |
| Video and Audio | |
| IP video input | 1-ch (up to 5-ch) Enhanced IP mode on: 2-ch (up to 6-ch), each up to 4 Mbps Up to 6 MP resolution Support H.265+/H.265/H.264+/H.264 IP cameras |
| Analog video input | 4-ch BNC interface (1.0 Vp-p, 75 Ω), supporting coaxitron connection |
| HDTVI input | 4 MP, 3 MP, 1080p30, 1080p@25 fps, 720p@60 fps, 720p@50 fps, 720p@30 fps, 720p@25 fps The 3 MP signal input is only available for channel 1 of LTD8304M-ET, for channel 1/2 of LTD8308M-ETC |
| AHD input | 4 MP, 1080p@25 fps, 1080p@30 fps, 720p@25 fps, 720p@30 fps |
| HDCVI input | 4 MP, 1080p@25 fps, 1080p@30 fps, 720p@25 fps, 720p@30 fps |
| CVBS input | PAL/NTSC |
| CVBS output | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| HDMI/VGA output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz, HDMI/VGA simultaneous output |
| Audio input | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) 4-ch via coaxial cable |
| Audio output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-way audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) (using the first audio input) |
| Synchronous playback | 4-ch |
| Network | |
| Remote connection | 32 |
| Network protocol | TCP/IP, PPPoE, DHCP, LTS-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, NFS, iSCSI, UPnP™, HTTPS, ONVIF |
| Network interface | 1, RJ45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Wi-Fi | Connectable to Wi-Fi network by Wi-Fi dongle through USB interface |
| Auxiliary interface | |
| SATA | 1 SATA interface, up to 10 TB capacity for each disk |
| Serial interface | RS-485 (half-duplex) |
| USB interface | Front panel: 1 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 2.0 |
| Alarm in/out | N/A |
| General | |
| Power supply | 12 VDC, 1.5 A |
| Consumption (without HDD) | ≤ 18 W |
| Working temperature | -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F) |
| Working humidity | 10% to 90% |
| Dimension (W × D × H) | 315 × 242 × 45 mm (12.4 × 9.5 × 1.8 inch) |
| Weight (without HDD) | ≤ 1.16 kg (2.6 lb) |
0003112600