Alibi ALI-KITNVR168 16-Channel 16-POE NVR Kit with 8 x 98 Feet Dual Light IllumiNite IR Starlight Mini Bullet IP Camera w/ Built-in Mic and Speaker (NDAA Compliant)
Brand : Alibi
- SKU:
- ALI-KITNVR168
- UPC:
- 3192964172361
- Condition:
- New
- Availability:
- In Stock
Note - This item has free shipping. We can customize kit according to your needs. Please email us the details.
Overview
The Alibi ALI-NR162F-2-D NVR with 8 ALI-FB81-LUA-D cameras kit is a professional-grade NDAA-compliant surveillance solution designed for reliable security monitoring in commercial and residential environments. The 16-channel network video recorder provides advanced video management, high-resolution recording, remote accessibility, and secure storage capabilities. Paired with eight Alibi ALI-FB81-LUA-D 8MP 98 Feet Dual Light IllumiNite IR Starlight Mini Bullet IP Camera w/ Built-in Mic and Speaker, this kit delivers clear and detailed video quality, dependable night vision performance, and durable weather-resistant protection for indoor and outdoor installations. Designed for businesses, offices, warehouses, retail stores, and large properties, this complete security package offers dependable 24/7 monitoring and scalable surveillance performance.
Features
NVR - ALI-NR162F-2-D
-
Channels: 16 IP camera inputs
-
PoE Ports: 16 independent PoE+ ports (simplifies installation and power delivery)
-
Bandwidth:
– 320 Mbps Incoming bandwidth
– 160 Mbps Outgoing bandwidth -
Video Output:
– HDMI and VGA simultaneous output
– Up to 4K (3840×2160) display output -
Recording Resolution: Supports up to 12MP resolution recording
-
Compression: Supports H.265+, H.265, H.264+, H.264
-
Hard Drive Bays: 2 × SATA interfaces, up to 10TB each (total 20TB max)
-
Remote Access:
– Web browser interface
– Alibi CMS and mobile app support -
Alarm Integration: 4 alarm inputs and 1 alarm output
-
Audio Support: 1 audio input, 1 audio output
-
USB Ports: 2 × USB 2.0, 1 × USB 3.0
-
Form Factor: 1U rack-mountable (brackets included)
-
Network Protocols: ONVIF compliant, supports remote viewing and third-party camera integration
-
Smart Features: Motion detection, event push, email alerts, and scheduled recording
-
NDAA Compliant: Yes
8 x ALI-FB81-LUA-D
- High quality image with 8MP, 1/2.8"CMOS sensor
- 8MP (3840*2160)@20fps; 5MP (3072*1728)@30/25fps; 4MP (2560*1440)@30/25fps; 2MP (1920*1080) @30/25fps
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- 120dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
- Support 9:16 Corridor Mode
- Built-in Mic & Speaker
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- Supports 512 G Micro SD card
- IP67 protection
- Support PoE power supply
Specifications
| Audio | Yes |
|---|---|
| Audio Compression | G.711U, G.711A |
| Audio Streaming | Two-way |
| RS-485 | Yes |
| Sensor Inputs | 8 |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Alarm Outputs | 2 |
| Audio In | RCA |
| Audio Out | RCA |
| connectors | Front: 1 x USB2.0 , R ear panel: 1 x USB3.0 |
| Inputs | IP Video Input 16-ch |
| Camera Resolution (px) | 3072 × 2048 @ 20fps |
| Product Color | Black |
| Operating Temperature (F) | -10°C~+ 55°C (14°F ~ 131°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% |
| Hard Drive Bays | 2 |
| Weight (lb) | 5.7 |
| Certification | CE , FCC , UL , RoHS , WEEE |
| Dimensions | 380mm × 322mm × 53mm (15.0"×12.7"×2.1") |
| Ethernet Ports | 1 |
| Power Supply Included | No |
| Power (w) | 100~240V AC Power Consumption : ≤ 20 W (without HDD) |
| Privacy Video Block | Yes |
| Recording Resolution | Up to 16 Megapixels |
| Search Mode | Vehicle Detection, Intrusion Detection, Cross Line Detection, Enter Area, Leave Area, Temperature Detection, Smoking Detection, Temperature Measurement, UMD |
| Smart Search | Yes |
| Video Analytics Capable | Yes |
| Multi-Camera Playback | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Analytics Ready | Yes |
| Bit Rate | Incoming 320 Mbps, Outgoing 160 Mbps |
| Channels | 16 |
| Compression Type | Ultra265, H.265, H.264 |
| Max Storage (TB) | Supports up to 32TB (2 x 16TB HDD) |
| Active Deterrent | No |
| Brand | Alibi Vigilant |
| Warranty | 3-Year |
0005272600