Uniview EC-D4F28M-V3 4MP True WDR NDAA Compliant IR IP Dome Camera with Built-in Mic and 98ft IR
Brand : Uniview
Write a Review
SKU:
EC-D4F28M-V3
UPC:
Condition:
New
Availability:
In Stock
Note - This item has free shipping.
Overview
The Uniview EC-D4F28M-V3 is a robust 4MP IP dome camera equipped with a 1/2.9" CMOS sensor, delivering sharp video even in low-light conditions with a minimum illumination of 0.01 lux (F2.0, AGC ON). It features a 2.8mm fixed lens, 120dB true WDR for excellent image clarity in challenging lighting, and Smart IR illumination up to 98.4 feet (30 meters). The camera supports Ultra 265, H.265, and H.264 compression formats and offers flexible power options with 12VDC or PoE (802.3af). Housed in an IP67 weatherproof and IK10 vandal-resistant enclosure, it also includes a built-in microphone and a microSD slot supporting up to 128GB for edge storage.
Features
  • High quality image with 4MP, 1 / 2.9"CMOS sensor
  • Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
  • Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
  • Supports 128 G Micro SD card
  • Support PoE power supply
  • 3-Axis
Specifications
Camera
Max Resolution 4 MP
Sensor 1 / 2.9" CMOS
Min. Illumination Colour: 0.01 lux ( F2.0, AGC ON)
0 lux with IR
Day / Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
Shutter Auto / Manual, 1 ~ 1 / 100000s
Adjustment Angle Pan: 8° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 68°, Rotate: 10° ~ 360°
S/N >52 dB
WDR 120 dB
Lens
Focal Length 2.8 mm
Iris Type Fixed
Iris F2.0
Field of View (H) 101.5°
Field of View (V) 55.6°
Field of View (D) 111.6°
DORI
DORI Distance (Lens) 2.8mm
DORI Distance (Detect) 63.0m(206.7t)
DORI Distance (Observe) 25.2m(82.7ft)
DORI Distance (Recognize) 12.6m(41.3ft)
DORI Distance (Identify) 6.3m(20.7ft)
Illuminator
Illumination Distance (IR) 30 m (98.4 ft)
Wavelength 850 nm
IR On / Off Control Auto / Manual
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 Code Profile Baseline profile, Main profile, High profile
Video Bit Rate 128 Kbps to 6144 Kbps
U-code Support
OSD Up to 4 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Up to 8 areas
Video Stream Dual Streams
Image
White Balance Auto, Outdoor, Fine Tune, Sodium Lamp, Locked, Auto2
Digital Noise Reduction 2D / 3D DNR
Smart IR Support
Flip Normal, Flip Vertical, Flip Horizontal, 180°, 90° Clockwise, 90° Anti-clockwise
Dewarping N/A
HLC Support
BLC Support
Defog Digital Defog
Events
Audio
Audio Compression G.711U, G.711A
Audio Bitrate 64 Kbps
Two-way Audio N/A
Suppression Support
Sampling Rate 8 kHz
Storage
Edge Storage Micro SD, up to 512 GB
Network Storage ANR, NAS (NFS)
Network
Compatible Integration ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API, SDK
User / Host Up to 32 users, 2 user levels: administrator and common user
Client UNV-Link, UNV-Link Pro, EZStation
Interface
Audio I/O N/A
Alarm I/O N/A
Serial Port N/A
Built-in Mic Support
Built-in Speaker N/A
WIFI N/A
Network 1 × RJ45 10 M / 100 M Base-TX Ethernet
Video Output N/A
Certification
EMC CE-EMC (EN 55032, EN 61000 ~ 3-3, EN IEC 61000 ~ 3-2, EN 55035)
FCC (FCC 47 CFR part15 B)
Safety CE LVD (EN 62368 ~ 1)
CB (IEC 62368 ~ 1)
UL / CUL (UL 62368 ~ 1, CAN/CSA C22.2 No. 62368 ~ 1)
Environment CE-RoHS (2011 / 65 / EU;(EU)2015/863); WEEE (2012/19/EU)
Protection IP67 (IEC 60529)
IK10 (IEC 62262)
General
Power DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af)
Power consumption: Max 4.0W
Power Interface Ø5.5 mm coaxial power plug
Dimensions Ø109 × 83mm (Ø4.3” × 3.3”)
Weight 0.36kg (0.79lb)
Material Metal + Plastic
Working Environment −30 °C to 60 °C (−22 °F to 140 °F), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)
Storage Environment −30 °C to 60 °C (−22 °F to 140 °F), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)