Alibi Vigilant ALI-PT40-VLUAIS-D 4MP 98 Feet Fixed IllumiNite-IR Starlight+ IntelliSearch Vandal IP Turret Camera w/Built-in Mic and Speaker & NDAA Compliant
Brand : Alibi
- SKU:
- ALI-PT40-VLUAIS-D
- UPC:
- 3192964172873
- Condition:
- New
- Availability:
- In Stock
Note -This item has free shipping.
Overview
The Alibi Vigilant 4MP 98 Feet fixed IllumiNite-IR Starlight+ IntelliSearch Vandal IP Turret Camera delivers advanced 4MP surveillance performance with intelligent analytics, active deterrence, and superior low-light imaging for commercial and residential security applications. Equipped with a 2.8–12mm motorized varifocal lens, Starlight+ technology, and IllumiNite-IR night vision up to 98 feet, this vandal-resistant IP turret camera captures clear, full-color video in challenging lighting conditions. Built-in audio, warning lights, and IntelliSearch Color Match Technology enhance situational awareness and evidence retrieval, while IP67 and IK10 ratings ensure reliable operation in harsh outdoor environments.
Features
Specifications
| Audio | Yes |
|---|---|
| Audio Compression | G.711U, G.711A |
| Audio Streaming | Two-way |
| Audio | Yes |
| Sensor Inputs | 1 |
| connectors | 1 RJ45 10M/100M Base - TX Ethernet |
| Lux (B/W) | 0.0 (IR ON) |
| Lux (Color) | 0.0003 |
| Megapixel | 4.0 |
| IR Wavelength (nm) | 850 |
| Illumination Distance (ft) | 98 |
| Dynamic Range (dB) | 130 |
| Electronic Shutter | 1 ~ 1/100,000 sec |
| Imager Size (in) | 1/1.8 |
| Imager Type | CMOS |
| Wide Dynamic | Yes |
| Pan Angle | 0° ~ 360° |
| Rotate Angle | 0° ~ 360° |
| Operating Temperature (F) | -40° ~ 140° |
| Operating Humidity | 0% ~ 95% (non-condensing) |
| Weight (lb) | 1.9 |
| Vandal-proof | IK10 |
| Construction | Metal |
| Certification | CE, UL, FCC part 15, CE-RoHS |
| Dimensions | 128.7 mm × 110.3 mm (5.1 × 4.3 inch) |
| Ingress Protection | IP67 |
| Heater | Yes |
| Focal Length (mm) | 2.8 |
| Relative Aperture (F-stop) | F1 |
| Lens Type | Fixed |
| Lens Iris | fixed |
| FOV (Field of View) | 111.0 |
| 802.3 | 802.3af |
| Compatibility | Ai-RGUS (ONVIF), Avigilon (ONVIF), Digital Watchdog (ONVIF), Exacq Vision (ONVIF), Network Optix (ONVIF), Open Eye (ONVIF), Salient (ONVIF) |
| Compatible Integrations | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), API, SDK |
| Power (w) | DC12V(±25%), PoE(IEEE 802.3af); Max 6.2W |
| Storage Capacity (GB) | Up to 256 (micro SD card not included) |
| Bit Rate | 128 Kbps ~ 16 Mbps |
| Active Deterrent | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Reset Button | Yes |
| Brand | Alibi Vigilant |
| Warranty | 3-Year |
0005222600